Novinky
Mapa - dobrý pomocník

Při přípravě výprav, ale i na cestách nebo na letním táboře, vám pomůže mapa. Samozřejmě jen taková, která je vhodná pro pěší turistiku, na níž jsou vyznačeny turistické cesty.

Leccos o mapě i o značkách na ní už asi víte. Naučte se dobře číst mapu, připravte podle ní výpravu a jděte podle ní. Zkuste nakreslit jednoduchý orientační náčrtek podle skutečnosti.

Před výpravou si můžete podle mapy zvolit trasu plánovaného pochodu a změřit jeho délku. Z výchozího místa (například z nádraží, kde budete vystupovat) si zvolíte příslušnou turistickou značkou značenou cestu do jednotlivých míst vaší cesty a do stanice, v níž budete opět nastupovat do vlaku. Podle měřítka zjistíte, jakou vzdálenost představuje na mapě jeden kilometr (u mapy 1 : 100 000 je to vzdálenost 1 cm) a pak pomocí papírového měřítka jednotlivé krátké úseky cesty.

Na výpravě musíte ovšem nejdříve mapu zorientovat. To znamená, podle buzoly či jiným způsobem určit sever a pak mapu položit správným směrem. Není-li na mapě orientační růžice, je sever vždy v horním okraji mapy, západ vlevo, východ vpravo. Nejpřesněji mapu zorientujete, když levý okraj mapy bude rovnoběžný se střelkou buzoly.

Mapu můžete zorientovat také tak, že si určíte vlastní stanoviště a dva výrazné body, které vidíte v terénu a které najdete na mapě. Mapu otáčíte tak dlouho, až jedna i druhá spojnice vašeho místa procházejí body na mapě a směřují ke zvoleným místům v terénu. Podle dvou bodů v terénu, které najdete také na mapě, můžete pomocí průsečíku určit svoje stanoviště.

Situační náčrtek

Ani podrobná mapa někdy nestačí. Pak si nakreslíte náčrtek. Především zanesete základní orientační síť - silnice, cesty, vodní toky a plochy, železniční trať, pak ostatní - domy, kostely, důležité stromy, restauraci apod. s použitím mapových značek. Pak uvedete i další předměty, které topografickou značku nemají a které popíšete ( pole, stoh, dílna apod.), náčrtek by měl mít měřítko a pokud nekreslíte tak, že sever je nahoře, i růžice.

situační náčrtek

Kalendář
<< Duben 2021 >>
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Přihlášení
Jméno:
Heslo: