Novinky
Nůž, sekera a pila
zacházení s nožem

Vhodný nůž patří k základní výbavě každého zálesáka. Noste jej u sebe, učte se s ním správně zacházet. Dobrý nůž, až otevřený či zavírací, by měl být co nejjednodušší, ale současně co nejkvalitnější, s ocelovou čepelí, ostrý. Zavírací nůž po použití ihned zavírejte. Jestliže se nůž umaže, pečlivě jej utřete, nenechte jej nikdy povalovat. Otevřený nůž vždy držte od sebe a špičkou dolů, podávejte jej střenkou či rukojetí napřed. Ostrý nůž není součástí jídelního příboru, není dlátem, páčidlem ani šroubovákem. Nožem řežte vždy od sebe, od těla. Pozor na suky a zatlučené hřebíky! Krájejte (chléb, maso apod.) vždy na prkénku seshora dolů, druhou rukou předmět přibližujte v dostatečné vzdálenosti od dráhy nože.

Sekerka je nejdůležitějším nástrojem zálesáka. Musí být dobře naostřená, pevně usazená na topůrku a zaklíněná. Tupá a rozviklaná sekera je nebezpečná. Zacházejte s ní jako s dobrým pomocníkem. Nikdy ji nenechte ležet na zemi. Zasekněte ji do špalku, do kmenu nebo uložte do pouzdra. Kmen stromu osekávejte ve směru větví a vždy stůjte na druhé straně osekávaného kmenu.

zácházení s pilou

Nůž a sekera patří do koženého pouzdra. Šít můžete koženým řemínkem nebo dratví tak, že provlékáte šídlem vytažení otvory. Dratev na šití kůže je příze protahovaná voskem (i lyžařským).

Také pilku potřebujete, nejlépe jednoruční. Musí být dobře nabroušená a pevně usazená v rukojeti. O pilu pečujte, mažte ji olejem, aby nerezivěla. Když s ní nepracujete, uvolněte ji a zavěste na stěnu. Když ji převážíte, pečlivě obalte její ostří. Pilu noste vždy tak, aby byla zuby obrácená k zemi.

Kalendář
<< Duben 2021 >>
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Přihlášení
Jméno:
Heslo: